Apendiks Kanseri Nedir Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Apendiks kanseri tanısı, bağırsaklara yakın bir bölümde bulunan, bir kalın bağırsak parçasına konmaktadır. Apendiks kanseri, nadir görülen bir kanser türü olması nedeniyle pek çok kişi tarafından bilinmemekte halk arasında ise kör bağırsak hastalığı adıyla bilinmektedir.

Apendiks Kanseri birden fazla tür ile oluşabilmektedir. İyi huylu, kötü huylu ya da yayım göstermesine bağlı olarak farklılaşan bu kanser türlerinde tedavi biçimleri ve belirtiler de farklılık gösterebilmektedir. Apendiks kanseri türlerinin genel olarak görülen belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kronik karın ağrısı şikayeti, özellikle göbek çevresinde oluşan ağrılar
  • Karnın sağ alt bölümüne herhangi bir baskı uygulandığında şiddetli ağrı oluşması
  • Mide bulantısı ve beraberinde kusma
  • İştahsızlık hali
  • Kabızlık ya da gaz çıkaramama sorunu
  • Karın bölgesinde şişlik oluşması

Bu belirtiler, hastalığın en çok görülen belirtileri olmakla birilikte, hastanın yaş ve cinsiyet durumları göz önünde bulundurulduğunda bilinenden farklı belirtilerin de ortaya çıkması mümkün olmaktadır. Hastalığın erken döneminde belirtiler oldukça az görülmektedir. Kanser hücresinin bağırsak bölgesinde farklı organlara yayılımının artması ile birlikte belirtilerde de şiddetlenme meydana gelebilmektedir.

UYARI : Sağlık konusunda lütfen her türlü durum için doktorunuza başvurunuz. İnternet ortamındaki bilgiler çoğu zaman birbirinin kopyası ve uzman kişiler tarafından yazılmayan bilgilerdir. Özellikle forumlarda yada sosyal medyada gerçek kişiler tarafından paylaşılan bilgiler ise daha tehlikelidir, her ilacın yada bitinin her kişiye faydalı olacağı düşüncesi yanlıştır. Bu tür yorumların çoğunluğu psikolojiktir. Bu web sitesideki bilgiler internet üzerinde bilgi paylaşmış alanında uzman Profesör olan birçok değerli doktorun akademik çalışmaları araştırılarak ve kendilerinden sitede yayınlamak konusunda izin alınarak paylaşılmıştır.

UYARI : Yazdığımız belirtiler küçük bir hazımsızlık sorununun belirtileride olabilir, o yüzden lütfen internette araştırma yaparak sağlık konusunda durum hakkında yorum yapmayınız ve sadece doktorunuza başvurunuz.

Kaynak : https://emelcanbay.com/apendiks-kanseri.html

Yorumlar ve Sorular

Yorum yada Soru Ekle

Eposta adresiniz yayınlanmaz

Kaynak Olarak Bilgi Alınan Doktor

Genel Cerrah Prof. Dr. Emel CANBAY